tisdag 5 augusti 2025

Sålt av hela mitt innehav i Hufvudstaden

Då var det åter dags för en uppdatering här på bloggen.

Sedan mitt senaste inlägg har jag valt att gå ur min position i Hufvudstaden helt. Jag har kört en hel del kortsiktig handel i aktien och även vart in i Investor och handlat kortsiktigt. Jag har även kört kortsiktig handel i fonden Xact Norden och det hela har nu slutat med att jag nu ligger med alla pengar jag låg med i Hufvudstaden som nu istället ligger i Xact Norden.

Anledningen till minskningen i Hufvudstaden är av ett par orsaker. Men framförallt är jag inte nöjd med att vakanserna på kontor har ökat både i Stockholm och i Göteborg på senare tid. När de ligger centralt i Stockholm och Göteborg tycker man efterfrågan borde vara något bättre trots sämre tider.

Den andra anledningen är att aktien har hållit emot ganska bra när mycket annat har gått ner i värde på börsen den senaste tiden. Jag har även tänkt lite mer på att riskspridning och att man inte alltid kan förutsäga saker som kommer hända. Att ligga med nästan hela portföljen i ett bolag höjer risken även om Hufvudstaden har lägst belåning bland våra fastighetsbolag. 

Jag tycker därför att det just nu var ett bra tillfälle att om balansera portföljen när framförallt cykliska bolag gått väldigt svagt under en period. Jag har nu även lite riskexponering till utlandet och inte hela mitt sparande placerat i svenska aktier. 

Fördelen med Xact Norden är att fonden presterat ganska bra över tid och en skälig förvaltningsavgift på 0.15 %. Den har nu tappat en del sen toppen för drygt 1 år sedan och jag tror fonden kan gå bra om det blir en lösning på alla tullproblem som är för stunden. Fonden är inköpt efter att det största innehavet Novo Nordisk har rasat rejält. Jag vill inte ha en direkt exponering mot aktien men genom denna fond får jag ändå en stor exponering mot detta bolag. Så fonden utveckling kommer påverkas mycket av hur Novo Nordisk aktien kommer gå framöver. 

Jag är ingen expert när det gäller Novo Nordisk aktien. Men har uppmärksammat att insyns personer köpt på betydligt högre nivåer än idag och att innan det nyliga raset var det en av Petter Stordalens största investeringar och det är ett bolag han gillar iallafall fram till det senaste raset. Jag tycker iallafall att Novo Nordisk känns som ett spännande bolag och har som sagt köpt en stor del aktier via Xact Norden nu på senare tid när förtroendet för bolaget är lågt. Hur det kommer gå framöver lär visa sig.

Det var allt för nu. Nuvarande portfölj ser ni på höger sida av bloggen.

Med det sagt vill jag önska alla läsare en fortsatt fin sommar :-)  

4 kommentarer:

  1. Novo Nordisk rapporterar ju imorgon så då kan det nog bli stora rörelser igen trots
    att en del redan är inprisat.
    //Jojje

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Jojje.

      Ja det blev helt klart stora rörelser även idag. Ska bli spännande att fortsätta följa Novo Nordisk framöver.

      Tack för kommentar.

      Mvh Slimis

      Radera
  2. Inte bara Novo som gått dåligt hela OMX Copenhagen 20 är ner 30% i år och 44% på ett år...
    Xact Nordic har ju en relativt jämn fördelning mellan bolag vilket minskar denna risk men också potentialen. Äger den sen länge tyvärr så investerade jag för lite i början av resan och gjorde klassiska misstaget att tycka att den blev "dyr" när den gick över sådär 130.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Tipser.

      Som du skriver är hela börsen i Danmark ner rejält det senaste året. Det är en bra påminnelse att kanske inte investera alla sina pengar i samma land. Jag har själv haft det problemet att haft för dålig riskspridning över tid. Men försöker bättra mig även om det är svårt ibland. Kan ju inte vara så kul att bo i Danmark just nu och ha hela sitt sparande där i dessa dåliga tider. Jag tycker därför Xact Norden passar mig bra. Stora bolag i hela Norden till en okej avgift. Sen finns det givetvis både mer risk och potential i enskilda aktier men för stunden gillar jag denna fond ihop med mina andra innehav. Härligt att du fick köpa en del under 130 kr i alla fall. Men som du skriver ska ju fonder gå upp i pris över tid så det är ju bra för din del att den kostar mer idag :-)

      Tack för kommentar.

      Mvh Slimis

      Radera