Sidor

fredag 15 augusti 2025

Åter fullinvesterad i Hufvudstaden

 Då var det åter Fredag och nya möjligheter. Sedan mitt senaste inlägg har jag valt att gå ur fonden Xact Norden helt. Det blev en del kortsiktig handel i fonden och även i Hufvudstaden. Jag valde ändå tillslut att återköpa samtliga aktier jag ägde tidigare samt öka på mitt innehav mer idag då jag fick in lön från Norge. Drygt 20 000 aktier kunde jag återköpa billigare än tidigare. Strax under 10 000 aktier fick jag återköpa dyrare. 

När Novo Nordisk rasade valde jag att gå in i Xact Norden med runt 1 miljon kronor till att börja med. Jag gick dock in lite förtidigt och det var det som gjorde att jag blev tvungen att återköpa Hufvudstaden dyrare i slutet av min kortsiktiga handel. Jag räknade dock ut att mina andra kortsiktiga affärer i år har gått så pass bra att det kompenserade för denna förlust. Allt går inte alltid som man tänkt sig och det vet man först efteråt.

Hursomhelst så sålde jag åter av Xact Norden. Beslutet fattades efter att insyns personer i Novo Nordisk sålt aktier efter den senaste tidens ras. Jag tror väll fortsatt Novo Nordisk kan vara en okej aktie över tid men jag hade hellre sett insiders köpa efter ett så pass stort ras och inte sälja. Jag känner själv att jag är för dålig för att bedöma vart bolaget är på väg framöver och just dessa insyns sälj var en av anledningarna till att jag inte ville satsa på denna fond framöver. Novo Nordisk är största bolaget i denna fond och aktien kommer ha stor inverkan hur fonden går framöver.

En annan sak jag inte gillar med denna ETF är den stora spread som den har när man handla i fonden. Fondavgiften innebär också en väldigt kostnad kostnad över tid i jämförelse med att äga enskilda aktier. 

Investerar du 3 miljoner i en fond med 0.15 % avgift som genererar 6 % avkastning i genomsnitt över tid betalar du över 1 miljon kronor i avgifter på 30 år. Jag tycker det är mycket i förlorad avkastning för att äga en fond.

Hursomhelst har min kortsiktiga handel samt dagens inköp i Hufvudstaden för mellan 120-121 kr per aktie gjort att jag stärkt mitt ägande och nu blickar framåt mot ljusare tider.

Vid början av året hade jag 29722 aktier i bolaget. Vid halvårsskiftet ägde jag 31739 aktier men efter dagens ökning och den senaste tidens kortsiktiga handel innehar jag nu 32347 aktier i portföljen. Det är en ökning på 2625 aktier eller runt 315000 kronor sedan slutet av förra året.

En anledning till att jag återköpt aktier här var att jag aldrig borde sålt dom till en början för att köpa Xact Norden. Hufvudstadens aktie har gått sidledes länge och jag tappade tålamodet. Men min investering här bygger på att vi kommer se bättre resultat från Hufvudstaden senaste i början av 2026. Då färdigställs kvarteret Johanna och Hufvudstaden har redan tecknat flera stora kontrakt på nya hyresgäster. Jag har ägt aktier här länge och väntat på att detta projekt ska bli klart. Det kommer innebära att Hufvudstaden har mer pengar att lägga på annat en nybyggnation framöver och på det kommer mer hyresintäkter in framgent. Målet är nu som sagt att hålla hårt i dessa aktier och invänta bättre tider för våra fastighetsbolag. Förr eller senare kommer de :-)


 Min nya portfölj ser ni på höger sida av bloggen. Det var allt för nu.


 Med det sagt vill jag önska alla läsare en trevlig helg :-) 


 

6 kommentarer:

  1. Hallå Slimis! Du gjorde precis så som jag trodde att du skulle göra, dvs återvända all-in till Hufvudstaden. Kanske läste vi samma artikel. Oavsett vilket sitter HS på väldigt fina fastigheter och tillika med en ekonomiskt angenäm situation som alla andra fastighetsbolag är långt ifrån.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Kalkyl.

      Hufvudstaden har ett väldigt fint fastighetsbestånd i bra läge i Stockholm och Göteborg. Jag gillar även den låga skuldsättningen som Hufvudstaden har. Det känns även som vi ser bättre tider här framöver då kvarteret Johanna blir klart. På det ser vi även troligtvis lägre räntor kommande år och det kommer hjälpa både Hufvudstaden och andra fastighetsbolag. Förhoppningsvis kan även konsumtionen komma igång lite bättre när räntorna kommer ner och det kommer gynna hela samhället framöver.

      Tack för kommentar.

      Mvh Slimis

      Radera
  2. Hej! Jag ökade också i Hufvudstaden denna månad samtidigt som jag sålde av lite i annat fastighetsbolag. Eftersom jag är lite feg blev det bara ett litet byte och känner redan att jag hade kunnat ta i lite mer :) Tack för bra inlägg!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej VGI.

      Kul att även du är aktieägare här. Hoppas på en positiv utveckling på sikt.

      Tack för kommentar.

      Mvh Slimis

      Radera
  3. Vad är en rimlig kurs för Hufvudstaden om säg 6 och 12 månader tror du?

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Anonym.

      På 12 månaders sikt ser jag minskade vakanser, ökad konsumtion inom detaljhandeln och lägre ränta än idag. Det har även återköpt aktier för 1 miljard och blankningen i aktien har minskat. När allt ser lite bättre ut igen kommer även fastigheterna Hufvudstaden äger stiga i pris och substans rabatten kommer åter minska. I efterhand tror jag vi ser att det var ett bra tillfälle att investera i fastighets sektorn överlag. Jag har själv tjänat mycket pengar i Hufvudstaden under de ca 11 åren jag ägt aktien från och till och tror jag kommer göra det även denna gång. Att köpa aktien billigt och sälja den när läget är rätt har vart en lönsam strategi över tid. Med det sagt håller jag tummarna för bättre tider framöver.

      Tack för kommentar.

      Mvh Slimis

      Radera